понеділок, 8 грудня 2014 р.

План-конспект уроку "Органічні речовини. Хімічний калейдоскоп" (11 клас)

11 клас
Тема: Органічні речовини – хімічний калейдоскоп
Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про основні класи органічних сполук, їх будову, фізичні та хімічні властивості, способи одержання та застосуван - ня; перевірити вміння та навички складання формул та рівнянь реакцій; реалізува-ти зв’язок знань з життям.
Тип уроку: урок узагальнення знань та систематизації знань.
Обладнання: мультимедійна система, проекти та презентації учнів; крохмаль, йод, білок, оцтова кислота, лакмусовий папірець, CuSO4, NaOH, HNO3, гліцерол, сухий спирт, пробіркотримач.

Хід уроку
1. Організаційно – вступна частина
    Вітання з класом
2. Повідомлення теми та мети уроку
    Сьогодні у нас не звичайний урок, а підсумковий та узагальнюючий урок по оксигеновмісних органічних сполуках. Його тема «Органічні речовини – хімічний калейдоскоп». Ми всі дуже раді один одного бачити, але підготовка і серйозність моменту змушує хвилюватись, тому давайте усі разом знімемо напругу. Вправа «Розслаблення» - глибоко і повільно вдихаємо повітря, а потім його різко видихає-мо. Обертаємось один до одного і посміхаємось. Тепер ми спокійні і готові до спільних успішних здобутків.
Мета уроку: повторити та узагальнити знання про основні класи органічних сполук, показати нерозривний звязок вивчених речовин з існуванням живої природи.
А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
-         Визначити рівень навчальних досягнень учнів, розуміння головних понять, вміння використовувати їх на практиці;
-         Узагальнити е скоригувати знання з теми «Оксигеновмісні органічні речовини»;
-         Поглибити вміння розвязувати експериментальні задачі.
Клас попередньо поділений на 3 групи.
Привила успішної командної роботи:
Памятай, що ти частина команди і без тебе команді буде важко.
Будь активним.
Вчасно та ретельно виконуй доручену справу.
Допомагай іншим у разі потреби.
Не «тягни ковдру на себе», памятай, що від тебе команда чекає якісного виконання обовязків.
Працюй в атмосфері співпраці та взаємовигідного партнерства.
Поважай думку кожного.
Памятай: успіх кожного – це успіх всіх!
                                             Девіз уроку: Істина відкривається лише тим, хто її шукає
                                                                                                                   Д.І.Менделєєв
Розпочнемо з конкурсу «Розминка» або «Хімічна атака»                                                            (за кожну правильну відповідь можна отримати 1б)
1. Які речовини називають спиртами?
2. Що визначає кількість груп ОН?
3. Міжнародна назва винного або медичного спирту.
4. Історичні назви етанової кислоти.
5. Назвіть альдегід, що за звичайних умов є газом.
6. У що окислюються альдегіди?
7. Назвіть функціональну групу карбонових кислот.
8. Загальна формула насичених одноосновних карбонових кислот.
9. Назвіть найсильнішу кислоту серед карбонових
10. Що таке оцет з погляду хімії?
11. Яка карбонова кислота дає реакцію «срібного дзеркала»?
12. Що зумовлює запах фруктів, квітів?
13. Формула стеаринової кислоти?
14. Яку речовину використовують як замінник цукру для діабетиків?
15. Що називають «білим золотом України»?
16. Назвіть найсолодший вуглевод
17. З чого складається бджолиний мед?
18. Який вуглевод виявляють за допомогою йоду?
19. Який вуглевод нерозчинний у жодному розчиннику?
20. Який спирт вперше добули з деревини?

Конкурс «Експериментатори»                                                                                  ( У конкурсі беруть участь по одному учаснику від кожної групи)
1 група: У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини глюкози, крохмалю, оцтової кислоти. Визначте вміст кожної з пробірок.
2 група: У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини білка, крохмалю, етанолу. Визначте вміст кожної з пробірок.
3 група: у трьох пронумерованих пробірках є розчини оцтової кислоти, гліцеролу і глюкози. Визначте вміст кожної з пробірок.

Поки учні розвязують експериментальні задачі, я маю запитання до кожної з команд. Правильна відповідь оцінюється в 3 бали.
Питання до першої команди
На таці знаходяться: крем для рук, рідина для миття посуду, тістечко з масляним кремом, бокал з вином, шкіряна рукавичка, засіб для виведення плям.
Назвіть речовину, що обєднує цю продукцію. З якою метою її використовують у виробництві даної продукції? Наведіть формулу цієї речовини, назвіть її за міжнародною номенклатурою.
Питання до другої команди
Послухайте монолог однієї із речовин: Людина, що познайомится зі мною, за короткий час набуває чотирьох якостей: спочатку вона стає схожою на павича – рухи її плавні та неспішні; потім вона набуває характеру мавпи і починає з усіма шуткувати і загравати; далі стає схожою на лева – самонадійного, гордого, впевненого в собі і, в кінці кінців, перетворюється на свиню і валяється у багнюці.
Монолог якої із речовин ви прослухали. Наведіть її молекулярну та структурну формули. Яка страшна хвороба є супутником цієї речовини?
Питання до третьої команди
Чорна скринька
У скриньці речовина, що має безпосереднє відношення до спиртів, але абсолютно не сумісна з етанолом. У малих дозах – це ліки, 10г цієї речовини викликають смерть, а великі кількості – призводять до загибелі сотень і тисяч людей. Саме з неї почалася історія, що закінчується присудженням 5 найпрестижніших премій світу.
Про яку речовину йде мова? Які властивості вона має? Назвіть формулу цієї речовини. Який вчений увіковічив цю речовину?
Конкурс «Хімічна естафета»
Здійсніть перетворення, ідентифікуйте невідомі речовини. Кожен може написати лише 1 рівняння і отримати за це 2 бали.
1. CH A   Б   В    Г  Д
2. CaC A   Б   В    Г  Д
3. CH4   A    Б   В    Г  Д
Захист презентацій та проектів обраних вами речовин.
Багато людей старшого покоління пам’ятають історію родини Ликових, яка з релігійних мотивів пішла від людей в глуху тайгу. Проживши там майже півстоліття, вони повернулись у цивілізацію. Але найбільшою несподіванкою для них був не літак та радіоприймач. А здогадайтесь що? Із слів господаря: «О, Господи, люди вигадали скло, що мнеться?»

Підбиття підсумків уроку, оцінення роботи учнів на уроці.

Досвід роботи з проблеми "Інтерактивні методи навчання на уроках хімії"

Відділ освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради
Методичний кабінет















Узагальнення досвіду
роботи з проблеми
“Використання інтерактивних
методів навчання
на уроках хімії”



















Вчителя хімії
середньої школи №10
м. Самбора
Антончак Ганни
Богданівни





Самбір — 2015
Актуальність досвіду
Закон України «Про освіту» дає орієнтацію на виховання творчої особистості. Для реалізації цього завдання необхідно творчо опрацьовувати нові педагогічні технології, нові освітні моделі. Сучасна освіта вимагає навчання через самостійні відкриття, осмислення понять, активної участі в процесі навчання й адекватної оцінки власних досягнень.
         Активізація навчання – процес складний, оскільки вимагає врахування низки факторів (психологічних, мотиваційних, матеріальних, самоосвітних). Прагнення вчителів досягти найкращих результатів у розв’язанні освітніх, розвивальних і виховних завдань спонукає їх до створення нестандартних уроків. Саме тому увага вчителів і методистів прикута до інтерактивних форм та методів навчання.
         Сутність інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умов постійної, активної взаємодії всіх учнів. Це спів навчання, взаємонавчання (колективне, групове, навчання в співпраці), де учень і вчитель є рівноправними, рівнозначними суб’єктами навчання. Педагог виступає в ролі організатора процесу навчання, лідера групи. Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне розв’язання проблем. Воно ефективно сприяє формуванню цінностей, навичок і вмінь, створенню атмосфери співпраці, взаємодії, дає змогу педагогу стати справжнім лідером дитячого колективу.
         Такий підхід до навчання не є абсолютно новим для української школи. Частково він використовувався ще в перші десятиріччя минулого століття і був поширений у педагогіці та практиці української школи в 20-ті роки. Наприклад, в школі м. Корін (між Києвом та Житомиром) А. Рівін у 1918 році використовував у навчанні учнів роботу в парах змінного складу, за допомогою чого учні за один рік проходили програму трьох – чотирьох років навчання. У школі навчалось одночасно 40 дітей віком від 11 до 16 років. Уроків як таких в школі не було. Під час занять учні вільно рухались, розмовляли один з одним. В основу методики Рівіна була покладена ідея «навчаючи інших, навчайся сам».
         Розробку елементів інтерактивного навчання можна знайти в працях В. Сухомлинського, творчості вчителів – новаторів 70 – 80-х рр.. (В. Шаталов,            Є. Ільїн, С. Лисенкова, Ш. Амонашвілі та ін.), теорії розвивального навчання.
         Наприкінці ХХ ст. інтерактивні технології набули поширення в теорії т а практиці американської школи, де їх використовують під час викладання різноманітних предметів. Дослідження, проведені Національним тренінговим центром (США, штат Меріленд) у 80-х рр., показують, що інтерактивне навчання дозволяє різко збільшити процент засвоєння матеріалу, оскільки впливає не лише на свідомість учня, а й на його почуття. В Україні розроблена та пропагується технологія інтерактивного навчання О. І. Пометун.

Ось чому, виходячи із актуальності та важливості цієї проблеми я обрала проблему “Використання інтерактивних методів навчання на уроках хімії”.

Мета моєї роботи: виявити, як активізувати думки дітей на уроках хімії, як досягти інтересу до предмету, як формувати творчу особистість в умовах розвитку українського суспільства.
Завдання мого дослідження:
-       розкрити поняття “інтерактивне навчання на уроках хімії”, виявити його педагогічну та психологічну основу;
-       довести, що серед численних шляхів виховання у школярів інтересу до навчання найбільш ефективним є поєднання пасивних методів і інтерактивного навчання;
-       показати методичні прийоми інтерактивного навчання на уроках хімії.
В якості об'єкту дослідження я виділяю активні форми навчання, суб'єкт дослідження — учні 7 — 11 класів.


Державна національна програма за основу ставить створення оптимальних умов для розвитку індивідуальності та неповторності кожного школяра, розвитку здібностей до навчання як власного самостійного надбання.
Для створення таких умов учителю слід відійти, відмовитись від авторитаризму й за основу всієї діяльності взяти методику інтерактивного навчання, що в перекладі з англійської означає “взаємно діяти”. Навчальний процес при цьому будується на принципах гуманізації, демократизації, диференціації та індивідуалізації.
В.Сухомлинський говорив, що школа має бути не коморою знань, а середовищем думки. Тоді предмет, що його викладає вчитель, стає не кінцевою метою йог діяльності, а засобом розвитку дитини. Саме інтерактивні методи сприяють тому, що учні опановують усі рівні пізнання (знання, розуміння, застосування, аналіз, синтез, оцінювання), розвивають критичне мислення, рефлексію, уміння розмірковувати, розв'язувати проблеми.
У своїй навчально-виховній діяльності я застосовую такі інтерактивні методи: “мозковий штурм”, “коло ідей”, “мікрофон”, “навчаючи — вчуся”, “прес”, робота в малих та великих групах і т.д.
Робота в малих групах — більшість завдань виконується в малих групах або парах. Ця форма організації корисна для формування навичок участі в дискусії. Більшості учнів легше висловитись в невеличкій групі, до того ж цей метод дає можливість заощадити час, бо відпадає потреба вислуховувати кожну дитину у великій групі. Заняття в малих групах дає змогу учням набути навичок, необхідних для співпраці та спілкування. Формую невеликі групи (5-7 осіб), об'єдную їх так, щоб групи були однаковими по можливостях. Підсумковий і узагальнюючий урок “Органічні речовини” у 9 класі я проводжу у вигляді презентацій, кожна група самостійно обирає хімічну речовину, складає її “біографію”, створює презентацію в двох аспектах: корисність і небезпека.
Робота у великій групі (тобто з усім класом) — навчальний метод, коли вся група обговорює ідеї чи події, що стосуються певної теми.
Я намагаюся уникати “закритих питань”, на які можна одночасно відповісти “так” чи “ні”, ставлю “відкриті” запитання, які починаються з “як”, “чому”, заохочуючи учнів висловити свої ідеї, враження. Демонструю увагу до всіх, дякуючи кожному за запитання або висловлення. В кінці кожного уроку я запитую у дітей, який момент уроку їм запам'ятався найбільше, а який — найбільше сподобався.
Дуже важливо на уроках залучати до роботи всіх учнів. У цьому мені допомагають такі методи, як “Коло ідей”, “Мікрофон”.

“Коло ідей”

Коли малі групи виконали завдання, прошу кожну групу по черзі представити одну галузь застосування речовин, спираючись на її фізичні та хімічні властивості. Продовжуючи рухатись по колу, запитуючи кожну групу по черзі, поки відповіді вичерпаються. Це дає можливість кожній групі обмінятися результатами своєї роботи з іншою й уникнути ситуації, коли перша група, подає всю інформацію.
Учням демонструю будь-який предмет, наприклад, пластикову пляшку або стару платівку, і пропоную вгадати найбільшу кількість способів його застосування. Клас поділяється на дві групи, кожна з яких обирає і обгрунтовує своє твердження:
-       Хімія — головний чинник забруднення навколишнього середовища;
-       Хімія — основа вирішення екологічної кризи.
Розглядаючи елементи металічних та неметалічних у 10 класі використовую метод

“Мікрофон”. По черзі учні характеризують елемент за місцем в періодичній системі, будовою атома, характеризують просту речовину, ним утворену. Інші учні не можуть говорити, вигукувати з місця, право говорити належить тому, у кого символічний мікрофон.
Наступний учень запрошується до слова після того, коли закінчив роботу попередній.
Підсумковий урок в 11 класі “Узагальнення знань про органічні сполуки” я проводжу у формі аукціону. Гра для дітей — засіб навчитися тому, чому їх ніхто не може навчити. Включаючись в процес гри, діти навчаються жити  в нашому світі — світі змістів та цілей, в той же час досліджуючи, експериментуючи, навчаючись.
Розминка у виді “Мозкового штурму” - це ефективний метод колективного обговорення, пошуку рішень шляхом вільного висловлювання думок всіх учасників. Цей метод є дуже дієвим у поєднанні з іншими методами, тому я використовую його найчастіше.

“Навчаючи вчуся”
Цей метод дає учням можливість  у навчанні та передачі своїх знань іншим. Роботу організовую так:
-       у 7 класі при виконанні вправ на складання хімічних рівнянь після пояснення теми, роздаю завдання групам. Учні, урівнюючи рівняння, консультують своїх однокласників. Після такої співпраці, прошу учнів розповісти, про що вони дізналися від своїх товаришів;
-       у 9 класі під час вивчення теми “Хімічні реакції” я використовую цей метод для урівняння окисно-відновних реакцій методом електронного балансу, для складання йонно-молекулярних рівнянь і т.д.

Метод “Прес” використовую у випадках, коли виникають суперечливі думки з певної проблеми і потрібно зайняти й аргументувати чітко визначену позицію щодо суспільної проблеми, яка обговорюється. Метод надає можливість навчитися аргументовано, в чіткій і стислій формі формулювати та висловлювати свою думку з дискусійного питання.
         Використовуючи метод «Прес» вчу учнів висловлювати свою думку.
Позиція – «я вважаю,що..» (висловлюють свою думку, пояснюють у чому полягає їхня точка зору.
Обгрунтування – «тому, що..» (наводять причину виникнення думки).
Прилад – «наприклад, …» (наводять факти на доказ власної думки, вони підсилюють позицію).
Висновки – «отже, я вважаю…» (узагальнюють свою думку, роблять висновок про те, що необхідно робити).

         Виявити різні позиції учнів, щодо певної проблеми можна за допомогою методу дискусії.
         З цією метою пропоную учням дотримуватись таких правил:
1.     Висловлюватись по черзі, не перебивати того, хто говорить.
2.     Поважати всі висловлені думки.
3.     Не сміятися, коли інший говорить, за винятком випадків, коли хтось жартує.
4.     Критикувати ідею, а не особу, яка її  висловила.
5.     Не змінювати тему дискусії.
6.     Заохочувати до участі в дискусії інших.

«Займи позицію». Цей метод допомагає вести обговорення дискусійних питань в 10 – 11 класах, коли учні володіють достатнім рівнем знань з хімії.
         Після оголошення звертаюся до учнів з завданням зайняти певну позицію, щодо дискусійного питання: «так», «ні» або «не визначився».
         Прошу учнів обґрунтувати свою позицію.
         Після того як усі позиції висловлені, запитую в учнів, чи немає серед них таких, хто в ході дискусії змінив свою точку зору і хотів би перейти з однієї групи в іншу.
         Прошу обґрунтувати причини зміни своєї позиції.


Висновки
Педагоги і методисти неодноразово говорять про складність викладання хімії, переобтяженість дітей зайвою інформацією, неналагодженість взаємозв’язків між предметами природничого циклу. Спостерігаємо скорочення годин, відведених на вивчення фізики і хімії, і додавання годин на фізкультуру, історію, літературу. Важко сперечатися з фактами, які впадають в око: діти стали хворобливішими, погано висловлюють свою думку, але ліквідувати предмети або скоротити кількість годин на дисципліни, що пояснюють існування предметів і явищ, які оточують дитину, я вважаю неправильним. Вчитель середньої школи не можу виправити ситуації в глобальному масштабі, але може зробити так, щоб на його уроках було цікаво, щоб факти легко запам’ятовувалися, щоб навчання відбувалося не тільки на рівні відтворення матеріалу, а й на рівні логічного мислення, аналізу розрізнених фактів і об’єднання їх у єдину картину.
         Виходом з  цієї ситуації є використання інтерактивних методів навчання, що вимагає ефективних прийомів спілкування, співпраці всіх учасників навчального процесу.
         Для ефективного навчання слід:
▪ дати завдання дітям попередньо підготуватися: прочитати, подумати, виконати самостійні підготовчі завдання;
▪ підібрати до уроку такі інтерактивні вправи, які б дали учням «ключ» до освоєння теми;
▪ під час інтерактивних вправ дати учням час подумати над завданням, щоб вони сприйняли його серйозно, а не механічно;
▪ на одному уроці не варто використовувати більше, ніж дві-три інтерактивні вправи;
▪ проводити швидкі опитування, самостійні домашні роботи з різноманітних матеріалів теми, що не пов’язані з інтерактивними завданнями.
         Вчителю для контролю за ходом навчання необхідно:
○ глибоко вивчити і продумати матеріал, у тому числі додатковий, наприклад, зразки документів, приклади, ситуації, завдання для груп, тощо;
○ старанно спланувати і розробити заняття: визначити хронометраж, ролі учасників, підготувати питання й можливі відповіді, виробити критерії оцінювання;
○ мотивувати учнів до вивчення шляхом добору найцікавіших для учнів випадків, проблем; оголошення очікуваних результатів заняття і критеріїв оцінки роботи учнів;
○ передбачити різноманітні методи для привернення уваги учнів, налаштування їх на роботу, підтримання дисципліни.
         Усю свою діяльність спрямовую на формування творчої особистості. Бо вірю – виховавши особистість, здатну творчо засвоювати знання і застосовувати їх на практиці, ми відродимо інтелектуальний потенціал країни, від якого залежить майбутнє нашої держави, а отже, наше, громадян України.


субота, 6 грудня 2014 р.

Мастер-клас частина 3


Мастер-клас частина 2


Мастер-клас частина 1


Фото з майстер-класу








Вправи для розвитку нестандартного мислення


Незвичайне у звичайному”

Мета: розвивати мислення та увагу.

Хід вправи

  1. Учням демонструється будь-який предмет, наприклад, пластикова пляшка або стара платівка, і пропонується вигадати найбільшу кількість способів його застосування.
  2. Наводяться два протилежних твердження:
    А. Хімія — головний чинник забруднення навколишнього середовища.
    Б. Хімія — основа вирішення екологічної кризи (11 клас)
    А. Радіонукліди допомогають людині (9 клас)
    Клас поділяється на дві групи, кожна з них обирає і обгрунтовує своє твердження.



Якби колись...”

Мета: удосконалювати вміння передбачати події, аналізуючи передумови, розвивати уяву.

Хід вправи

   Що було б, якби колись (кінець ХІХ ст.) людина не відкрила радіоактивність і радіонукліди? Опишіть, чого можна було б уникнути?



Вигадай”

Мета: розвивати уяву.

Хід вправи

   Учням пропонують список слів, що стосуються теми, і пропонується згрупувати їх, вигадати історію, яка б їх об'єднувала. Наприклад: повітря, кисень, вуглекислий газ, азот, повітряна куля, підводний човен, киснева подушка, людина, вогонь тощо (8 клас). Обговорити результати.



Запитання”

Мета: розвивати уяву

Хід роботи

   На початку уроку кожному учню пропонується підготувати по два цікаві запитання за матеріальм уроку. Наприкінці уроку проводиться конкурс на найкраще запитання.



Оператор”

Мета: розвивати у дітей вміння концентрувати увагу.

Хід роботи

   Наприкінці уроку роздати учням картки з термінами та поняттями, які використовувались на уроці, приховавши їх у довільному наборі літер.

Наприклад: ровмьеводалвпппедрозчиніакнепилгшдкристалогідратиьпрнг гугвавдплпопнасиченийлрроврвтормр тиворвокомпонентоврппорозчинністьллврарттисклврагивірчинниклворарконцентраціяоаагр.

Завдання: за 30 секунд знайти якнайбільше термінів.



Ретро-план”

Мета: розвивати пам'ять

Хід роботи

   Наприкінці уроку дається завдання записати план проведення уроку. Після закінчення уроку 2-3 учні називають пункти плану, клас фронтально їх коригує. На наступному уроці учитель демонструє, наскільки добре учні запам'ятали матеріал завдяки використання цього прийому. Цю вправу можна проводити і на наступному уроці за матеріалом попереднього.

   Підкажіть, що для підготовки до іспитів, складання плану відповідей — один з найефективніших сповобів.



Що?”

Мета: розвивати логічне мислення, навички алгоритмізації і концентрації.

Хід вправи

   Підготувати за матеріалом уроку чотири відповіді на кожне із запитань за такими алгоритмами:

Про що?”

Про що? + що?”

Про що? + що? + як?”

Про що? + що? + як? + навіщо?”